Ahşap Karkas Evler
Taşıyıcı sistemi ahşaptandır. duvar panelleri, döşeme kirişleri ve çatı makaslarını oluşturacak iskelet sistemine Ahşap Karkas Yapı sistemi deniyor.
Çevreci ve hafif olması ile hafif bir teknoloji ürünüdür.
Ahşap Karkas Yapı Sisteminin avantajları nedir.

a- enerji verimliliğine katkısı büyüktür. Yazın serin kışın ise sıcak tutar.
b- Ahşap, 1. derece deprem bölgesinde yer alan ülkemizde, her bölgede önerilebilecek depreme en dayanıklı yapı malzemesidir. Ahşap malzemeden inşaa edilmiş bir bina betonarme binaya göre 4 – 5 kat daha esnek olduğundan ,deprem anında risk en aza indirgenmiş olur.
c- ahşap karkas yapı sistemi ev yaptırmak istediğiniz zaman 6-8 hafta arasında anahtar teslim yapılabilmektedir. Zaman bakımından avantajlıdır.
d-yangına dayanıklı ahşaplardan ve özel sistemlerden meydana gelmektedir.
e- Yayılma özelliği: Ahşap yaşayan bir malzeme olmasından dolayı insan derisinin gösterdiği nefes alma verme özelliğini taşır, dolayısıyla ahşaptan inşa edilen yapılarda kesintisiz ve doğal hava değişimi sağlanmaktadır. Nefes alan bir evde yaşamak demek o evde yaşayanlarında bol oksijenli bir ortamda bulunmaları dolayısıyla sağlıklı bir yaşam sürmeleri demektir. 2- Higroskopiklik: Havadaki nem tüm materyallere zarar verdiği gibi insan sağlığına da ciddi ölçüde zarar veriri Ahşap higroskopik bir malzemedir ahşap malzemedeki rutubet miktarı oda şartlarındaki rutubetle dengededir, ahşap hücre yapısı sayesinde havayı filtre ederek havadaki nemi bulunduğu ortamın içine girmesine izin vermez dolayısıyla yapı içinde bol oksijenli rutubetsiz bir hava hâkim olur.
Havanın iyonizasyonu: Ahşap malzeme, emilmeyen zehirli gazlar varsa bunları insan sağlığına zararlı bakteriler ile birlikte iyonize ederek ortamı temizler.
Elektriksel yarı iletkenliği: kurutulmuş ahşap güçlü elektrik akımlarına yüksek direnç gösterebilen mükemmel bir yalıtkandır, ahşap ve kütük evlerde çelik ve betonarme yapılardaki gibi elektromanyetik alan olmaz.
Kozmik ışımalar: Haberleşme ışımaları, görünmez ışımalar ve ültraviyole ışımalarına karşı ahşap malzeme koruma sağlamaktadır.
f- kuvvetli rüzgarlara dayanıklı yapılardır.
g- ahşap evler, dünyada yaşayan evler olarakta bilinmektedir. Evin içinde sürekli oksijen sirkülasyonu olmaktadır.
ğ- Ahşap nefes alabilen bir yapı malzemesi olduğundan, doğal iklime en çabuk adapte olabilen bir yapı malzemesidir.Bu özelliğinden dolayı yılın her dönemi rahatlıkla, her iklimde kullanılabilmektedir. Isıtma ve soğutmada sağladığı yalıtımdan ve evlerdeki mükemmel izolasyondan dolayı yapılarda ısı kaybı kesinlikle yaşanmamaktadır
h- Ahşabın hücre yapısı eşsiz bir ısı yalıtımı sunar, Ahşap malzeme bu nedenle aynı ebattaki betona göre 15 kat çelikten 400 kat ,alüminyumdan 1770 kat daha fazla ısı izolasyonu sağlar.
Bu şu demek;
10 cm kalınlığındaki ahşap kütük duvar 55 cm kalınlığındaki beton duvara eşdeğerdir

Muhteşem Ağaç Evler

Bize ulaşarak sizde kendinize en uygun evi seçebilirsiniz.
WhatsApp WhatsApp iletişim