Ahşap yapıların imal şekli olan ahşap karkas, hafif yapı sistemleri arasında en çok araştırılan inşaat sistemidir. Ahşap karkas, bugün dünyanın en popüler yapı metodu konumuna sahiptir. Teknoloji ve mühendislikteki modern gelişmeler sistemin yüksek kalitede ve uygun bütçelerde olmasına olanak sağlamaktadır. Ahşap karkas yapılar, kullanıcıların günümüzde talep ettikleri estetik, yaratıcı serbesti, sağlıklı yaşam, enerji verimliliği, sürdürülebilir çevre ve maliyet etkinliği gibi konutlarında aradıkları kavramlar ile ilgili olarak büyük beklentileri karşılayabilecek kapasiteye sahiptir. Ahşap karkas yapıların en yaygn olarak gelişmiş ülkelerde kullanılması tesadüf değildir. Ahşap karkas yapı sisteminin bir çok avantajları bulunmaktadır. Bu avantajlardan bahsedecek olursak;

  • Enerji verimliliği: Ev bütçesinde ısıtma ve soğutma giderleri önemli bir konuma sahip olmakla birlikte düşük enerji tüketimi konut alanlar için önemli bir faktördür. Ahşap karkas yapı sisteminin yüksek standartlarda yalıtım özelliği sayesinde ahşap evler yüksek enerji maliyetlerinden tasarruf sağlamaktadır. Ahşap evler betonarme yapılara kıyasla yıllık ısıtma enerji maliyeti %65 daha az olmaktadır. Enerji verimliliğinin maksimum düzeyde olması için tek çözüm ahşap karkas yapı sistemidir.
  • Deprem güvenliği: Depremde yapılara etki eden kuvvetler, yapının ağırlığıyla doğru orantılı olarak etkisini göstermektedir. Ahşap karkas yapılar çelik ve betonarme yapılara oranla deprem riskini oldukça aza indirgiyerek avantajlı kılmaktadır. Sarsma tablası ile gerçekleştirilmiş olan ahşap karkas yapı sistemi deprem deneyinin sonuçlarına göre Richter ölçeğinde 8 büyüklüğündeki depremlere karşı direnç göstermiştir.
  • Yangın güvenliği: Yapısal ahşap keresteler büyük kesitlerde kullanıldığında yanmayan malzemelerdir. Yangına maruz kalan ahşap malzemelerin öncelikle dış yüzeyinde karbonlaşma meydana gelmektedir. Bu tabaka iyice kuruyup çözülene kadar yangın ahşabın iç yüzeyine ulaşamamaktadır.
  • Sağlık: Ahşabın tamamen doğal olması yüzünden ahşap karkas yapılarda yaşayan insanlar fizyolojik ve psikolojik açıdan kendilerini daha sağlıklı hissetmektedir.
  • Çevre: Ahşap karkas yapı sistemi çevre sağlığı, enerji verimliliği, doğal kaynakların tüketimi gibi faktörlerde zararlı emisyonların yayılımını azaltarak çevreyi korumaktadır.
  • Kalite: Ahşap karkas yapı sisteminde üretim, kalite kontrolü ve ürün denetim kuralları kullanıcıların uluslararası yapı standartlarına uygun konut sahibi olmalarını sağlamaktadır.

Muhteşem Ağaç Evler

Bize ulaşarak sizde kendinize en uygun evi seçebilirsiniz.
WhatsApp WhatsApp iletişim