Balıkesir kütük ev
280 m2

 

Kütük ev, tomruk ağaçlardan elde edilen ve birçok işlem sonucu oluşturulan evlere denir. Yaygın kanaatin aksine yangına karşı dayanıklıdır.

Kütük ev nedir?
Ahsap kütük evler in yapımında kütük kullanılır. Ahşap ev olma özelliği taşıyan kütük evlerin yapımında kullanılan kütükler ağaç tomruklarından elde edilir. Kütükler kullanılabilir hale gelmesi için birçok işlemden geçer. Rusya, Avrupa, Kuzey Amerika ve İskandinav ülkelerinde kütük evler sıkça kullanılır. Sert iklim şartlarına karşı dayanıklı oldukları için talep fazla olur. Ayrıca her türlü iklim şartına uyabilen ağaçlar olduğu için bu ağaçlardan yapılan kütük evlerin yapımı da oldukça fazladır. Çok dayanıklı ürünler oldukları için üretimi çok fazla oranda yapılır.

Kütük evlerin özellikleri nedir?
– 200 yıla kadar dayanıklıdır.
– Her iklim şartlarında kullanılabilir.
– Rutubet tutmazlar.
– Ses ve ısı yalıtımı çok yüksektir.
– Organik oldukları için insan sağlığına hiçbir zararı yoktur.
– Deprem sırasında beton evlere oranla daha az tehlikelidir.
– Yangına karşı dayanıklıdır.

Kütük ev nasıl yangına dayanıklı olabiliyor.
Ahsap kütük evler kolay yandığı düşünülen bir malzemedir; oysa ahşap malzemenin yanma süresi malzemenin kesiti büyüdükçe uzar, yani gerekli kalınlık kullanıldığı takdirde yangın anında dış yüzeyi kömürleşmekte ve kendini bu kömür tabakasıyla koruma altına alan iç kısımların yanması oldukça geç gerçekleşmektedir. Çabuk tutuşan sentetik malzemelere göre ahşap yapılar daha uzun süre yapısal olarak ayakta kalır. Örneğin; çelik bir yapı aşırı genleşme sonucu deforme olması, beton yapılarda demirin taşıyıcılığını yitirmesi ve 600 dereceden itibaren çökme riski oluşması ve bu dereceyi geçtikten sonra 15 dakika içinde çökme tehlikesi bulunmakta, çökmese dahi yaşanabilir olmamaktadır. Isı genleşmesi 0 olan ahşabın yanarak taşıyıcı gücünü kaybetmesi bir saatden uzun sürmekte, yıkılma anında da 4 duvar yanlara blok halinde devrildiğinden ezilme tehlikesi yaratmamakta, hafif materyalden oluştuğundan daha zararsız bir malzeme olmaktadır.

Kütükler nasıl kullanılabilir hale getiriliyor.

Çatlak olmayan, yapısı bozulmamış ağaçlar tercih edilir. Seçilen bu ağaçlar zehir havuzlarda emprenye işleminden geçirilir. Gözle görülmeyen mikroorganizmalardan kütükleri kurtarmak için bu işlem gereklidir. Ayrıca bu emprenye havuzlarında yer alan ilaçları emen kütükler ilerleyen zamanlarda çürüme yapmaz ve böcek oluşumunu engellemiş olurlar. Kütüklerde kullanılan stain maddesi ile güneş ışınlarından korunmuş olur.

Kütükler nasıl birleştiriliyor.

Kütükler erkek ve dişi olmak üzere ikiye ayrılır. Kütük evlerde bu kütüklerin birleştirilmesi sonucu oluşur. Erkek ve dişi kütükler ise birleştirilecek uçların kesilme tarzı sonucu bu adı almıştır. Çelik halatlar, zımbalarla birleştirilen kütükler ile kütük ev oluşturulur.

Kütük ev yapımında hangi tür ağaçlar kullanılır.
1. Beyaz Çam
2. Kırmızı Sedir
3. Sarı Çam
4. Meşe Ağacı
5. Ladin Ağacı

Kütük ev yapımında yer alan sistem aşamaları nedir?
1. Su basman (Temel)
2. Başlangıç noktası
3. Zemin üstü
4. Rabıta girişi
5. Yalıtım malzemesi
6. Oda rabıtası
7. Teras ve balkon rabıtası
8. Giriş merpeni
9. Kat merpeni
10. Kapı pervazı
11. Balkon ve teraz korkuluğu
12. Giriş kapısı
13. Oda kapısı
14. Pencere
15. Pencere pervazı
16. Direk
17. Çatı girişi
18. Kat yüksekliği
19. Kiremit altı tahtası
20. Kiremit

Kütük evlerin fiyatları hakkında detaylı bilgi
Ahşap kütük ev veya ahşap karkas evler hakkında metrekare ve kat özellikleri su tesisatı elektirik tesisatı mutfak gibi bilgileri alabilmek için lütfen iletişim sayfasını ziyaret edin.

Muhteşem Ağaç Evler

Bize ulaşarak sizde kendinize en uygun evi seçebilirsiniz.
WhatsApp WhatsApp iletişim