Hayatımızın önemli bir kısmının geçtiği evlerde doğal yapı ürünlerinin kullanımı aile sağlığı açısından özel bir öneme sahiptir. Ahşap, canlı bir organizma olan ağaçtan elde edilen lifli, heterojen ve anizotrop bir dokuya sahip organik esaslı bir yapı malzemesidir. Ahşap en eski yapı malzemesi olarak kullanılmakla beraber insanoğlunun barınma ve korunma amaçlı kullandığı doğal bir malzemedir. Günümüzde ormanların çeşitli nedenlerle azalması, tahrip olması veya yerine ağaç yetiştirilmemesi vasıtasıyla ahşapa olan değer de gün geçtikçe artmıştır. Ahşap; çatı elemanları, doğrama ve kaplama malzemesi, kalıp ve iskelelerde taşıyıcı ve dekoratif malzeme olarak kullanılmaktadır.

Ahşap her alanda tercih edilebilineceği gibi özellikle yapı malzemesi olarak tercih edilmektedir. Ahşap yüksek taşıma kapasitesine sahip olmakla beraber, çelik ve betonarme ile kıyaslandığı zaman 1 kg ahşap her iki malzemeden daha fazla yük taşımaktadır. Ahşap malzemeler depreme ve farklı iklim koşullarına karşı da yüksek direnç göstermektedir. Kimyasal malzemeler ile birlikte işlenerek böcek tahribatı ve çürümesi tamamen önlenebilen bir malzemedir. Kolay yandığı düşünülen ahşap, büyük kesitler halinde kesildiği zaman ahşabın yanma süresi uzamaktadır. Yangına karşı ısı geçirmeme ve kömürleşme özelliği sayesinde  600-800 derecede dayanımını kaybeden beton ve çelikten daha dirençlidir. Montajı insan gücü ile yapılabilen ve diğer yapı malzemelere göre hava koşullarından en az etkilenen malzemedir. Aşırı sıcak, soğuk, kar ve yağmur gibi doğa olayları ahşap haricindeki bütün yapılara etki etmektedir. Ahşap, çevre ile birlikte kimyasal bir denge içerisindedir. Çevreden etkilenmeyip çevreyi de etkilememektedir. Çevre ile uyumlu olması nedeniyle yüzyıllar boyu varlığını sürdürmüştür ve halen daha sürdürmeye devam etmektedir. Ayrıca ahşap, dünyadaki geri dönüşümü olan tek yapı malzemesidir. Enerji dostu olduğu için ahşap yapıda olan bir evi ısıtmak için oldukça az enerji harcamaktadır.

Günümüzde ülkemizi tehdit eden deprem doğal afeti ise, gerekli çalışmalar yapılıp şehirler ahşap ile doğru şekilde yapılandırılırsa deprem riskinden önümüzdeki 20 yıl içinde tamamıyla kurtarmaktadır.

Muhteşem Ağaç Evler

Bize ulaşarak sizde kendinize en uygun evi seçebilirsiniz.
WhatsApp WhatsApp iletişim